Augusti 2018

Yttre skärgården Temp:

Resultat 2015

 
HerrÖppna i nytt fönster

#NamnKlubb PrologenKrokskärEnskärSandskärMål 
1 Henrik Malmström/Jonas Järlmark Näfver Kirin Racing   08:32 (11) 69:03 (3) 132:15 (2) 184:25 (2) 201:56 (1) +00:00
2 Ola Lagerström/Oriol Guillamon Team Aquatrail   08:01 (2) 67:20 (2) 132:12 (1) 183:06 (1) 202:42 (2) +00:46
3 Christopher Bernestrå/Oscar Ek Team Beek   08:00 (1) 67:13 (1) 135:19 (3) 184:48 (3) 206:34 (3) +04:38
4 Jim Westman/Daniel Westman Team FlytWest   08:58 (16) 71:09 (4) 136:50 (4) 188:34 (4) 207:13 (4) +05:17
5 Fredrik Jakobsson/Per Sundström Team Triscore   09:00 (17) 71:27 (5) 140:19 (5) 198:25 (5) 218:32 (5) +16:36
6 Erik Bäcklin/John Mauritz Team Brandkårens IF   08:21 (6) 74:41 (6) 148:19 (6) 200:59 (6) 222:54 (6) +20:58
7 Marcus Berggren/Henrik Thuresson Unit 4   08:24 (8) 75:43 (8) 149:35 (8) 207:44 (7) 229:45 (7) +27:49
8 Erik Lundh/David Håkansson Lönsboda X-Team   08:14 (4) 75:36 (7) 153:36 (9) 214:39 (10) 237:16 (8) +35:20
9 Per Kreij/Lars-Erik Enquist The Sandvikings   08:30 (10) 78:32 (14) 157:49 (11) 213:55 (8) 237:20 (9) +35:24
10 Lars Nilsson/Andreas Rosberg Sandvikens söderkisar   08:29 (9) 77:51 (11) 158:17 (12) 214:07 (9) 237:28 (10) +35:32
11 Gustav Wigren/Axel Norling Gustav & Axel   08:22 (7) 75:48 (9) 149:15 (7) 218:58 (11) 241:01 (11) +39:05
12 Per Sydner/Fredrik Källgren Baddarna   08:17 (5) 76:44 (10) 156:31 (10) 219:17 (12) 243:13 (12) +41:17
13 Per Nordström/Mikael Holmström Rehab Magasinet   08:12 (3) 78:14 (12) 158:20 (13) 226:25 (13) 251:54 (13) +49:58
14 Anders Bagewitz/Tomas Mattson Team TB   08:42 (14) 80:07 (15) 168:08 (17) 229:00 (14) 254:40 (14) +52:44
15 Erik Isaksson/Viktor Martinsson Team Offshore   08:53 (15) 84:41 (18) 168:05 (16) 231:27 (15) 256:03 (15) +54:07
16 Martin Larsson/Mattias Bylund Hajarna   08:33 (12) 78:18 (13) 163:22 (14) 231:41 (16) 256:35 (16) +54:39
17 Göran Grudén/Daniel Rickström Team Späckhuggarna   09:06 (18) 81:27 (16) 167:36 (15) 233:17 (18) 256:53 (17) +54:57
18 André Bodin/Stefan Andersson Badkrukorna   08:39 (13) 81:58 (17) 172:20 (19) 232:02 (17) 258:15 (18) +56:19
19 Arvid Liljeqvist/Ludvig De Verdier Team Thunder   11:28 (25) 87:42 (22) 170:47 (18) 239:33 (19) 266:19 (19) +64:23
20 Erik Grohman/Fredrik Jerresand Team Wenderfalck   10:04 (22) 86:51 (21) 174:47 (20) 242:13 (20) 271:17 (20) +69:21
21 Magnus Strand/Anders Adolfsson Team Kallsup   09:18 (19) 86:27 (19) 181:42 (22) 250:36 (21) 278:31 (21) +76:35
22 Jesper Öberg/Alexander Gustavsson Team Hoffe   09:35 (20) 86:45 (20) 181:36 (21) 253:11 (22) 282:10 (22) +80:14
23 Mikael Köhn/Tommy Köhn Mikael & Tommy   09:56 (21) 93:15 (24) 198:43 (23) 269:18 (23) 297:52 (23) +95:56
24 Daniel Norberg/Anders Bergström Silverfiskarna   10:26 (23) 96:06 (25) 199:46 (24) 274:12 (24) 303:24 (24) +101:28
25 Fredrik Cedervall/Henrik Engström Parva Ranas   10:26 (23) 91:27 (23) 201:52 (25) 280:30 (25) 315:37 (25) +113:41
- Anders Johansson/Håkan Johansson Bröderna Johansson   18:17 (26)       ej start  
- Jens Henriksson/Johan Ståhl Team Puch Dakota           ej start

 

DamÖppna i nytt fönster
#NamnKlubb PrologenKrokskärEnskärSandskärMål 
1 Maria Edstedt/Annika Ericsson Team Surfspot   08:41 (1) 71:24 (1) 142:38 (1) 203:10 (1) 222:31 (1) +00:00
2 Malin Bohman/Lise-Lott Öberg Team Hellströms Guppys   09:59 (2) 88:27 (2) 177:35 (2) 251:56 (2) 279:23 (2) +56:52

 

Mix

#NamnKlubb PrologenKrokskärEnskärSandskärMål 
1 Malin Broström/Ulf Bergqvist Gävle Triathlonklubb   07:58 (1) 74:50 (1) 150:06 (1) 203:22 (1) 228:52 (1) +00:00
2 Caroline Olofsson/Robin Modd Team Kilafors   08:06 (2) 76:06 (2) 155:33 (2) 215:50 (2) 238:20 (2) +09:28
3 Elisabeth Nyberg/Peter Sellberg Team Bengan   09:31 (5) 81:55 (3) 168:02 (4) 231:24 (3) 256:45 (3) +27:53
4 Emma Jonhans/Christian Höijer Team Trönö / Skärgårdens multisportare   08:53 (3) 82:49 (4) 167:14 (3) 236:47 (4) 262:56 (4) +34:04
5 Staffan Mälstam/Martina Lodin Team Mälodin   10:50 (8) 85:22 (6) 174:45 (6) 251:52 (5) 277:00 (5) +48:08
6 Marie Oswaldsson/Janne Johnsson Bubbles & Babblar   09:53 (6) 87:47 (7) 178:45 (7) 256:29 (6) 282:18 (6) +53:26
7 Samuel Malmberg/Mathilda Öberg Utvecklingszonen   08:59 (4) 84:49 (5) 173:38 (5) 258:12 (7) 286:18 (7) +57:26
8 Måns Halldorf/Kristina Halldorf Marieby GIF team Halldorf   10:47 (7) 92:48 (8) 195:50 (8) 271:11 (8) 299:29 (8) +70:37
- Patrik Jochnick/Helene Stenmo The Black Toads           ej start

 

Lilla HerrÖppna i nytt fönster

#NamnKlubb PrologenKrokskärSandskärMål 
1 Fredrik Backman/Andreas Kårström Team Rehab   07:24 (1) 80:52 (1) 101:56 (1) 125:13 (1) +00:00
2 Johan Thellenberg/Peter Pickles Fala United   09:50 (2) 86:36 (2) 109:40 (2) 134:48 (2) +09:35
3 Mattias Sjöberg/Julius Hållstedt addair.se   10:09 (3) 91:06 (3) 115:03 (3) 143:21 (3) +18:08
4 Markus Kindblad/Hampus Richter Team uppförsbacke   11:37 (6) 105:36 (4) 135:46 (4) 166:18 (4) +41:05
5 Johan Sunnvius/Mikael Kindblad Team Utmaning   11:34 (5) 110:29 (5) 141:56 (5) 171:09 (5) +45:56
6 Evert Nord/Patrik Eriksson Team Totum   11:23 (4) 112:14 (6) 141:58 (6) 173:04 (6) +47:51
7 Olof Höglin/Andreas Häggbom Team Lunkentuss   11:39 (7)   147:46 (7) 181:31 (7) +56:18
- Erik Gustavsson/Daniel Ekberg 220 kilo förort   12:13 (8)     Utgått.

 

Lilla DamÖppna i nytt fönster
#NamnKlubb PrologenKrokskärSandskärMål 
1 Ann-Mari Darj/Emelie Bränd Team Spontan / Östersund Triathlon   09:27 (1) 79:04 (1) 99:44 (1) 121:18 (1) +00:00
2 Karin Ringnér/Maria Boson Team Pariess   11:18 (2) 105:01 (2) 133:29 (2) 161:04 (2) +39:46
3 Anna Skoglund/Karin Skoglund Strandligan   11:29 (4) 105:22 (3) 134:44 (3) 166:52 (3) +45:34
4 Christina Westlund/Helena Pettersson Ica Kvantums Badbrudar   11:27 (3) 108:24 (4) 140:42 (4) 171:57 (4) +50:39
5 Ida Baglien/Stina Näsman FatMamas   12:00 (5) 112:16 (5) 146:13 (5) 179:39 (5) +58:21

 

Lilla MixÖppna i nytt fönster

#NamnKlubb PrologenKrokskärSandskärMål 
1 Emma Johansson/Axel Sjöberg Axel drar   10:02 (3) 87:36 (1) 110:20 (1) 134:18 (1) +00:00
2 Marie Hedman Wigg/Sandro Wijker Over het hek/GSS   10:38 (4) 93:09 (2) 119:34 (2) 145:14 (2) +10:56
3 Maria Calleberg/Sören Calleberg Smoke On The Water   09:47 (1) 95:09 (4) 121:12 (3) 148:33 (3) +14:15
4 Karl-Åke Bergqvist/Malin Eriksson Malin och kakmonstret   10:01 (2) 94:02 (3) 121:23 (4) 149:13 (4) +14:55
5 Stig Lundström/Micaela Hedvall Tränarn & adepten   11:30 (7) 99:12 (5) 125:41 (5) 152:52 (5) +18:34
6 Anna Svensson/Lasse Svensson Team Panta Rei   11:22 (5) 103:11 (6) 130:31 (6) 160:37 (6) +26:19
7 Kina Östling/Christer Fagerhov I sista minuten   11:28 (6) 110:05 (7) 141:27 (7) 172:11 (7) +37:53
8 Anneli Söderlund/Torbjörn Jansson Team Utsluss   16:23 (8) 129:00 (8) 161:41 (8) 191:37 (8) +57:19
- Helen Maalinn/Tobias Ölander Bellman & Balten         ej start


Tävlingen arrangeras av Söderhamns Skärgårds Multisportförening.

Bli gärna medlem i föreningen.

Tävlingsledare:
Mikael Malmberg: mikael @ utvecklingszonen.se
Tävlingsadministration:
Per-Erik Modig: per-erik.modig @ itmedia.se
Banansvarig:
Claes Eismar: claes @ eismar.se
Webredaktör:
Lise-Lott Öberg

Följ oss på:
skargardsutmaningen
@skargardsutmaningen
@skargardsutm
Hashtag: #skärgårdsutmaningen

Teknik & drift: IT-Media i Tönshammar


Glömt lösenordet?

Ange nedanstående uppgifter för att registrera dig




Ange din E-postadress så skickar vi instruktioner till dig om hur du byter lösenord.